Rekonstrukce Výchovného ústavu
Vlastní rekonstrukce, byla zahájena 4. Února 2011 a ukončena 31. 12. 2011
Historie:
Výchovný ústav, je umístěn v zámecké budově, která byla vystavena z původní tvrze, kolem roku 1600 rodem Zahrádeckých ze Zahrádek. Původní tvrz ze 16 století byla přebudována v roce 1796 a znovu modernizována do podoby, kterou m, á zhruba dodnes v roce 1831. Na Višňovském panství se vystřídala celá řada vlastníků: Alexander Elbogen, Jan Gabriel ze Selb, Jan Pavel z Buolu, hrabě Rudolf Taff.Rokem 1836 přechází panství do rukou hraběcího rodu Spiegelů kde zůstává až do konce druhé světové války. Krátkou dobu byl zámek ve správě řádových sester pro účely sociálního zabezpečení starých občanů. V roce 1945 přešel zámek včetně parku do státního vlastnictví.
Roku 1946 byl zámek přidělen III.řádu sester svatého Františka, které v budově zřídili domov pro důchodce. Byly přestavěny místnosti, zřízen vodovod a ústřední topení, upraveno sociální zařízení a vyměněna nebo zazděna některá okna. 15.8.1951 byl v budově zřízen dětský domov pro 105 dětí přestěhovaných z Kuřimi.V roce 1965 snížení capacity na 80 dětí a zřízení skupiny dojíždějících učňů.1.9.1969 v budově otevřena základní devítiletá škola s dětským domovem.1973 přejmenováni na dětský výchovný ústav1.9.1986 vzniká Výchovný ústav pro chlapce ve věku 15 – 19 let.V současné době se užívá názvu, Výchovný ústav, střední škola a školní jídelna Višňové, Zámek 1.
Zámecký park
Historie:
Součástí Výchovného ústavu je I zámecký park . Původních 10,5 ha nechali upravit podle anglického slohu a tím I rozšířit prostory zámeckého parku Taffové na současných vice jak 15 ha.Spiegelové,zvláště poslední z nich,vyspravovali park podle tehdejší módy – v parku byly rozestavěny kamenné vázy, vystavěna jeskyňka z vápence, zvaná Lurdská kaple, zřízena půlkruhová zídka s výklenkem pro sochu světce,busta hraběte Kolowrata na sloupovitém podstavci,to vše zasazeno v kulisy dřevin tak, jak to odpovídalo soudobé módě.
Počátkem 20.století byl zámecký park osázen řadou exotických dřevin,které patří k unikátům na jižní moravě. Z nejvýznamnějších jehličnatých stromů zde roste CEDR LIBANONSKÝ,jedle řecká,jedle stejnobarvá,jinan dvoulaločný.
Z listnatých pak javor tatarský,kaštan jedlý,jerlín japonský,dřezovec trojtrnný,svitel latnatý,jilm lysý a nahovětvec kanadský.
Rekonstrukce v obrazech:
Rekonstrukce nádvoří zámku
Hlavní vchod do zámku
Jedna z učeben ve škole
Pohled na budovu z venku – příjezdová cesta
Chodba směrem k jídelně
Hlavní vchod do zámku
Rampa – pohled ze spodní části
Prostor garáží
Prostor hlavního vchodu
Výsledek rekonstrukce zámku r. 2011